@ The New Museum of Networked Art
The Blog

Geographical Focus: Nordic & Baltic countries

May 2011
Geographical focus: Nordic & Baltic countries
to be presented on

CologneOFF 2011 Baltic Sea
Szczecin, St.Petersburg, Tampere & Tallinn
12 May – 2 June 2011

Europe: Baltic Sea: Germany
curated by Agricola de Cologne

1. Ascan Breuer – The Kurukshetra-Report, 8:00, 2009
2. Philip Matousek – A Beautiful Day, 3:12, 2009
3. Johanna Reich – Black hole, DV, PAL, 6`00, 2009
4. Ebert Brothers – “Bluescape” 2006, 2:54
5. Agricola de Cologne – “Distortion Projected”, 4:50
6. Alfred Banze – Exotica, 6:34, 2010
7. Anna Porzelt – One’s Bits and Pieces (Siebensachen), 3:00, 2004

Europe: Baltic Sea: Poland
curated by Antoni Karwowski

1. Urszula Kluz-Knopek (adija) (Poland) – To be a Wife, year 2010, duration 3:24
2. Krzysztof Kuźnicki (Poland) – Look(s) like, year 2010, duration 3:52
3. Dominik Pabis (Poland) – Game, year 2004, duration 6:05
4. Kamil Smuga (Poland) – The same , year 2010, duration 8:55
5. Alicja Zebrowska (Poland) – Metatrauma, year 1998, duration 3:11
6. Antoni Karwowski (Poland) – Timmervik, Year 2010, duration 3:38

Europe: Batic Sea: Russia
program selection by Vika Ilyushkina, CYLAND Media Lab St. Petersburg

Son of King / Julia Zastava / 2008 / 4:29 min.
Little Black / Nikolay Kurbatsky / 2008 / 1:51 min.
I want to live through your death / Olga Jitlina / 2009 / 5:44 min.
Storage / Anton Hlabov / 2009 / 2:20 min.
Expulsion from the Paradise / Andrey Ustinov ,Natalia Nikolaeva/ 2003 / 2:01 min.
Vertigo / Kirill Shuvalov / 2003 / 1:43 min.
Never ending / Masha Sha / 2005 / 2:12 min.
Mom / Yuri Vasiliev / 2002 / 0:55 min.
Feedback / Maksim Svishev / 2009 / 5:42 min.
Purification / Veronica Rudyeva-Ryazantseva / 2008 / 4:30 min.

Europe: Baltic Sea: Finland
curated by Pekka Ruuska (Arteles/Tampere)

1. Timo Bredenberg – “Ghost Riding” 2010, 00:03:48:10
2. Eero Yli-Vakkuri – “|_|_|0||700||53|, 00:12:14:02
3. Alexandra Smirnoff – “-” 2008, 00:01:56:03
4. Outi Heiskanen – “The Humanlighthouse” 2010, 00:02:03:13
5. Liisa KulliMäki – “I DO IT FOR THE MONEY” 2009, 00:03:09:03
6. Paula Lehtonen, “gaze tease”, 2010, 00:02:04:00
7. Tiina Lillack – “life.jacket” 2008, 00:01:00:00
8.Chintelligens – “Mika Boogie?” 2010, 00:03:13:00

Europe: Baltic Sea: Sweden
curated by Jonas Nilsson/Eva Olsson (art:screen Sweden)

1. Dan Lestander – Dreams and Wishes, 2009, 4:19 min.
2. Elin Bruun-Nystedt – Frasse and I, 2009, 2:05 min.
3. Evelina Gustavsson – Mor & dotter (Mother & daughter), 2004, 2:42 min.
4. Sara Lundberg – CORDS (hear us and have mercy), 2008, 3:14 min.
5. Eva Olsson – The Labyrinth, 2009, 3:41 min.
6. Bj̦rn Perborg РThe Trip To America, 2008-2009, 2:14 min.
7. Nina Lassila – Woman with knife, 2009, 1:49 min.
8. Dana Sederowsky – Special announcements edition four, 2009, 1:35 min.
9. Jonas Nilsson – The choice, 2009, 2:15 min.
10.Antti Savela – My Way, 2010, 4:50 min.

Europe: Baltic Sea: Norway
curated by Margarida Paiva (Oslo Screen Festival)

1. Ottar Ormstad (Norway) – LYMS , 7′40”, 2009
2. Ingeborg Stana (Norway) – Getaway, 3′, 2008
3. Shwan Dler Qaradaki (Norway/Iraq) – The sun tattooed, 3′34”, 2009
4. Bull.Miletic (Norway) – Par Hasard, 5′45”, 2009
5. Denise Hauser (Norway) – Copy City, 4′35”, 2008
6. Sabina Jacobsson (Norway) – The Red City, 4′31”, 2008
7. HÃ¥vard Gjelseth (Norway) – Jazkamer, Live at Club Urga, Tokyo, 1′39”, 2008

Europe: Baltic Sea: Estonia
ESTONIAN ACADEMY OF ARTS – Students videos 2010 –
Presented by Raivo Kelomees

1. Jekaterina Kultajeva „Pohhui“, 6:12, 2008
2. Kadri Erlenheim, „Heroin“, 2:13, 2008
3. Loore Emilie Raav „Art Means Beautiful Things“, 2:32, 2009
4. Maria Fuset „How to Be a Performer“, 1:19, 2009
5. Martinus Klemet, Gerda Märtens „Vee valamine/Water“, 1:14, 2008
6. Mirja Majevski, Villem Jahu „Paper Cuts“, 3:46, 2007
7. Remo Randver „I Live Here“, 2:02, 2010
8. Stella Salumaa „OOO“, 2:44, 2009
9. Hannes Aasamets Soundperformance „Adjustment/Readjustments“, 6:54
10. August Sai „MAP IS NOT THE TERRITORY“, 1:57
11. Oliver Laas “Morning At 225 Miles”, 3:01, 2008
12. Hille Karm „January 2010, temp -24C“, 4:43, 2010

Europe: Baltic Sea: Nordic countries:
Lithuania/Iceland/Denmark
curated by Agricola de Cologne

Unnur Andrea Einarsdottir (Iceland) – Music in Cake, 2005, 03.23 min.
Sally and Mo (Iceland) – Misty, 2009, 3:33
Neringa Naujokaite (Lithuania) – “Horizont”, 2010, 8:53 min
Tadas Tvarionas (Lithuania) – a. In Between ( ), 2010, 13:47 min.
Mia Degner (Denmark) – a city is a place to call home, 2009, 1:51
Signe Chiper-Lillemark (Denmark) – Spaces, 2010, 6 :31
.
Europe: Baltic Sea: Latvia
The Best of International Contemporary and Video Art Festival Waterpieces 2009-2010
Curated by Dzintars Zilgalvis

1.PÄ“teris LÄ«daka – “Imaginary planes”/ 09:23/
2.Edgars Lielzeltiņš – “Substitute- Gap”/2010/ 02:48/
3.IndriÄ·is Ä¢elzis – “Inside/Outside”/“Changeover”/2010/ 04:50/
4. Jeļena Glazova – “Re- Start”/2009/ 02:55/
5. Jeļena Glazova – “Switch”/2009 /01:07/
6. Aleksandra Samuļenkova – “Offset”/2010/ 1:19/
7. Sinda Kārkliņa – “Parade”/2010 /06:24/
8. Klāvs Mellis – “The Window of my Parents Bedroom”/2009//14:00/
9. Mārtiņš Ratniks – “12233”/2009/6:45/
10.Anete Melece -„5 MOVING PAINTINGS” Anete Melece / 6:00 / 2008 / LV

Europe: Baltic Sea; Sweden:
Anders Weberg – videoartist of May 2010

Dualism, 2: 15, 2010
Self, 1:00, 2010
Mirror, Mirror, 2:30, 2009
Dejected, 1:00, 2008
For Sour Eyes, 2:17, 2006
Undisclosed Beauty, 3:13, 2008
Mamo, 2:31, 2008