@ The New Museum of Networked Art
The Blog

CologneOFF 2014 Greece III

coff10_avaf_2014

2014 – 10 Years Cologne International Videoart Festival
artvideoKOELN
is happy to celebrate the 10 anniversary of Cologne
Cologne X – 10th Cologne International Videoart Festival
http://coff10.newmediafest.org
together with Avaf – Athens International Videoart Festival
http://www.athensvideoartfestival.gr
which is celebrating in 2014 its 10th anniversary, as well.

In addition, this new collaboration is the 6th one in sequence
demonstrating a successfull partnhership during many years.

The screening will take place on Friday, 3 october 2010, 17.00 – 18.00 h
a holiday in Germany, celebrating the German re-unification.

CologneOFF X
Total Art – @ The Razor’s Edge
curated by Wilfried Agricola de Cologne

List of films

D-Fuse (Michael Faulkner + Matthias Kispert)(Germany) – Secured by Design,2012, 00’34″
William Pena (Colombia) – Control, 2013, 3:45
Shuai Cheng Pu (Taiwan) – Still Here, 2010, 4:50
Everett Beidler (USA) – Moves Manager, 2011, 4:09
Marcantonio Lunardi (Italy) – 370 New World, 2014, 5:08
Michael Gaddini (Italy) – “My TV Heart”, 2013, 7:40
Francesca Fini Italy) – Touchless, 2014, 4:46
Javier Velázquez Cabrero (Spain) – My city a bit cleaner of advertising every day, 2012, 6:00
Gavin Hoffman (Ireland) – Complicit, 2013, 4:08
Gabriele Tosi (Italy) – The Extreme Challenge, 2014, 4:56
Po-Wei Su (Taiwan)- Plastic Flowers, 2014, 2:56

avaf_1_full

avaf_3_full

Programme Content #AVAF2014
1. Oktober 2014 um 14:53

Athens Video Art Festival
10th anniversary edition
/ Programme Content
/ Venue
Technopolis City of Athens, Peiraios 100, Gazi

/ Strand: Screenings

/ Category: Video Art
/ Curated by: Eirini Olympiou
/ Building “Purifier” (D10)

/Thursday 2 Oct & Saturday 4 Oct | @ 7 p.m. – 8 p.m.
Jing Zhou | Inner Shrine {digital poetry} 02’ 30’’ (USA/CN)
Julia Jin | Dispossessed 07’ 46’’ (USA)
Εvi Fotopoulou | Tiny Drop 04’ 45’’ (GR)
Bruno Carnide | The Light Darkened Within Thy Hair 03’ 00’’ (PT)
Andrew de Freitas | Bánh Trôi 04’ 14’’ (XZ/CA)
Damià Jordà Molinos de Viento | Windmilles 04’ 27’’ (SP)
Dimitris Argiriou | One Line 04’ 00’’ (GR)
François Roux | The Lid 03’ 57’’ (FR)
Eli Souaiby | Take A Look 03’ 54’’ (LB)
Melanie Coles Single Image Animation | The Immortal Story 02’ 06’’ (CN)
Roland Quelven | Polaroids 05’ 40’’ (FR)
Thorsten Fleisch | Picture Particles 05’ 40’’ (DE)
Gonzalo Cueto | Kit Básico 06’ 47’’ (CL)
Berit Dröse | TRIP 06’ 47’’ (DK)
Jaime Torres & Rosalina | Cerritos Trodden Citizens Disjuction 04’ 16’’ (CN)

/ Thursday 2 Oct & Saturday 4 Oct | @ 8 p.m. – 9 p.m.
Inés García | Lift 01’ 14” (SP)
Anthi Tzakou | [BMPuPMB]≜7_v1.1 01’ 00’’ (GR)
Alexander Isaenko | The Negative Selection 03’ 29’’ (UA)
Apotropia | Single # Double # Triple 09’ 00’’ (IT)
Benna G.M. | topic #8 04’ 30’’ (IT)
Jean-Michel Rolland | La Course / La Race 03’ 45’’ (FR)
Filip Gabriel Pudlo | Operation Castle 04’ 20’’ (PL)
Francesca Fini | White Sugar 13’ 14’’ (IT)
Mauri Lehtonen | Physical Examination 03’ 25’’ (FI)
Marcantonio Lunardi | Fall Out 03’ 32’’ (IT)
Nicole Raybyrn | The Serpent & The Mouse 03’ 31’’(CN)
Vojta Zak | Psycho! 02’ 29’’(CZ)

/ Friday 3 Oct & Sunday 5 Oct | @ 7 p.m. – 8 p.m.
Mitra Saboury | Stumbling Block 04’ 06’’ ( IR/USA)
Ismini Christakopoulou | I’m walking in a place different from the one you are now 01’ 50’’ (GR)
Αleksandros Kaklamanos | Two Little Weeks 06’ 28’’(GR)
Κika Kiriakakou | Urban Hanami 00’ 40’’ (GR)
Luke Burton | High Line 05’ 49’’ (UK)
Topp & Dubio | Niemandsland / No Mans’ Land 02’ 34’’ (NL)
Xisco Fernández | Autorithy 01’ 56’’ (SP)
Yuval & Zohar Yairi & Kawaharada | Land 04’ 36’’ (IL)
NoiseGrUp | L’ Europe 03’ 04’’ (MX)
Carlos Espinosa | Under Your Watchful Eye III 03’ 40’’ (ΜΧ)
Karimah Ashadu | Lagos Sand Merchants 09’ 21’’ (UK/NG)
Paris Legakis | In-Between 09’ 48’’ (GR)
Hande Zerkin | Dasein 01’ 56’’ (TR)
Myrto Papadaki | Untitled by chance and desire 03’ 27’’ (GR)

/ Friday 3 Oct & Sunday 5 Oct | @ 8 p.m. – 9 p.m.
Niki Pagrati | Dog Best Friend 01’ 20’’ (GR)
Daina Hasanti | Cool Tour 01’ 54’’ (ID)
Luana Lacerda | Sometimes 01’ 51’’ (BR)
Suokwon Yoon | The Value 04’ 20’’ (KR)
Javier Lloret | Detached Series 05’ 50’’ (SP)
Erika Heffernan | Learning How to Build 05’ 50’’ (USA)
Nico Winz | Conversation avec les esprits 04’ 34’’ (FR)
Katerina Giannopoulou | Metamorphosis 04’ 24’’ (GR)
Ilias Sipsas | Lumis 02’ 35’’ (GR)
Yannick Dangin Leconte | Propagande 08’ 37’’ (FR)
Aggeliki Bozoy | Dining Table II – The Time Curve 07’ 00’’ (GR)
Shunsaku Hayashi | The Seconds of the Suspension 05’ 38’’ (JP)
Toby Tatum | Monsters 03’ 01’’ (UK)

/ Samsung project
/ Saturday 4 Oct | @8 p.m.
Samsung Launching People | Gradient: From Gray to Color Scale (GR)

/ Video Documentary
/ Saturday 4 Oct | @ 9 p.m.- 10 p.m.
Patrick Shammon | Codebreaker (UK)

/ Information- De Fragmentation
/ Sunday 5 Oct | @ 9 p.m. – 10 p.m.
Masahiro Tsutani | Between Regularity and Irregularity 07’50’’ (JP)
Yannick Dangin Leconte| Propaganda 08’ 37’’ (FR)
Marcantonio Lunardi | The Choir 04’ 32’’ (IT)
Mehraneh Atashi | In-Out 03’25’’ (IR)
Panagiotis Tomaras | End 09’25’’ (GR)
Mihai Grecu | Exland 07’40’’ (RO)
Pierre Villemin – Jean Villemin | LAC 05’35’’ (FR)
Shigeo Arikawa | It has already been ended before you can see the end 10’59’’ (JP)

/ Category: Animation
/ Curated by: Athens Video Art Festival Production Team
/ Building “Purifier” (D10)

/ Thursday 2 Oct & Saturday 4 Oct | @ 6 p.m. – 7 p.m.

Emma Allen | Ruby 01’ 14’’ (UK)
Alonso Rodriguez Borja | The Fountainhead 04’ 40’’ (SP)
Nicolas Brault | Foreign Bodies 04’ 12’’ (CA)
Nicolas Conte | Yo te quiero 08’ 00’’ (AR)
Nuno Fragata | So 06’ 30’’ (PT)
Andrea Guizar | Konstrukcja 06’ 51’’ (MX)
Dimitry Zakharov | Impacts 03’ 27’’ (DE)
Rebecca Ruige Xu | Anatomy of a poem 03’ 31’’ (USA)
Lea Vidakovic | Sisters 07’ 48’’ (RS)
Mohammad Talebi | 1765 08’ 48’’ (IR)
Marco Puccini | | 小黑侠 & 红球球 | 00’ 48’’ (IT)
Petrey Grant | Dark Flow 02’ 30’’ (UK)
Dennis Miller | Point.Line.Plane. 3 Studies after Kandinsky 06’ 20’’ (USA)
Esther Johnson | Chalk trace 02’ 26’’ (UK)
Aline Helmcke | Mme Andalou 02’ 16’’ (DE)
Igor Imhoff | Planets 09’ 11’’ (IT)
Bruno Carnide | Nice Weather For Duck – Back to the Future 03’ 00’’ (PT)
Maxime Corbeil- Perron | Ghostly 06’ 45’’ (CA)
Suzie Hanna | Proem 03’ 18’’ (UK)
Piero Tonin | Hoblio The Path of freedom 07’ 04’’ (IT)
Simone Giampaolo | Espero 04’ 21’’ (CH)
Tessa Moult-Milewska | Spiders and 03’ 30’’ (PL)
Tessa Moult-Milewska | The designer 13’ 30’’ (PL)
Sara Koppel | Little Vulvah and her clitoral awareness 04’ 26’’ (DK)
Denes Ruzsa | Reflections 03’ 35’’ (HU)
Denes Ruzsa | Drops 02’ 53’’ (HU)
Silvana D Mikos | Shangrila 01’ 35’’(UY)
Kevin McGuinness | Kid Logic 03’ 10’’ (IE)
Rada and Zak Vojta | Svetovar Brewery 03’ 18’’(CZ)

/ Category: Festivals of the world
/ Curated by: Athens Video Art Festival Production Team
/ Building “Purifier” (D10)

/ Thursday 2 Oct | @ 5 p.m.. – 6 p.m.
Videoholica | Bulgarski Video Art (BG)
/ Friday 3 Oct | @ 5 p.m. – 6 p.m.
Cologne OFF | Total Art – @The razor’s edge (GN)
/ Saturday 4 Oct | @ 5 p.m. – 6 p.m.
Pause | Mass assembly (AU)
/ Sunday 5 Oct | @ 5 p.m. – 6 p.m.
Pause | Narrative in motion (AU)

/ Strand: Exhibition
/ Category: Web Art with OTE VDSL
/ Curated by: Vasilis Kampouris
/ Thursday 2 Oct until Sunday 5 Oct | All day
/ Building “New retorts” (D7)

Trigulation | T.001 http://interactive.triangulation.jp/T/001.html
Ekrivorucho | TCTLTNTCL http://tctltntcl.ekrivoruchko.com/
Audiojackstudios | Avclash (NEEDS SOUND) http://www.avclash.com/
AudioTools | Tonematrix (NEEDS SOUND) http://tonematrix.audiotool.com/
Antonio Costa | Special defects (NEEDS SOUND)http://www.specialdefects.com/v2/
Alpha Studio | AlphaBazar (SOUND OPTIONAL)http://www.alphabazar.net/

/ Category: Digital Image
/ Curated by Athens Video Art Festival Production Team
/ Thursday 2 Oct until Sunday 5 Oct | All day
/ In selected rooms all over Technopolis City of Athens

George Cherouveim | Digital Brushes (GR)
Margarita Athanasiou | Ai wei wei & I (GR)
Ne Kid | Binary Kids
Francesca Bonfatti | Black Epoque (ΙΤ)
Alberto Magrin | Figurehead (IT)
Damrich Cornelius | Haze (DE)
Sagar Shiriskar | Kaleidoscope (ΙΝ)
Rose Staff | Memento Mori (AU)
Xiaohong Zhang | Red Mountain (CN)
Donato Maniello | Time Scanning (IT)
Babis Giannikaris| Let us face east (GR)

/ Category: Installations
/ Curated by: Ifigenia Papadatou
/ Thursday 2 Oct until Sunday 5 Oct | All day

/ Building “Machine works” ( D12)
Tsang Kin Wah | The One, The You and The … (CN)
NullPointerConstant | Untitled (GR)
Nonotak | Daydream V.3 (FR)
Charles Lindsay | CARBON III (USA)
Stella Kukulaki | Fahrenheit 2013 (GR)
Bill Balaskas | Is this ever going to end? (GR)
Colleen Keough | iLook (USA)
Fabian Kuhfub | Hillarious dialogue with Alice (DE)
Ewelina Aneksandrowicz | B | W | R (UNKNONW)
Karl Salzmann | Unewarte Schleifen (AT)
Mushon Zer Aviv | The Alan Turing Normalizing Machine (IL)
Zimoun | 80 prepared dc-motors, cotton balls, cardboard boxes (SE)

/ Building “Old retorts” (D6)
Michael Verlinden | Vision nocturne (BE)
Chris Shen | Infra (UK)
Kenny Wong | ][Liminal ]Contour (HK)
Bonjour Interactive Lab | Passage (FR)
Mariska De Groot | Cinechine (NL)

/ Building “Purifier” (D10)
Jacob Brosda | Plan B (GR)

/”Machine-Works Courtyard”
Stegi Grammatwn & Texnwn – Onassis Cultural Centre | Athens is more than beautiful (GR)

/ Strand: Live Acts
/ Category: Music & Performances
/ Curated by: Ioanna Gerakidi

/ Thursday 2 October
/ Building “New retorts” (D7)
Νοnotak | Late Speculation @ 10 p.m. (FR)

/ Friday 3 October
/ Building “Warehouse”
Tasos Stamou | VHSynth @ 8 p.m. (GR)
Sean Rogg | Wonderful Little Creatures @ 9 p.m. (UK)
Afroditi Psarra | Lilitronica @ 10 p.m. (GR)
Yorgo Yeorgiou | Untitled @ 10:30 p.m. (GR)
Nikos Kiriazopoulos | Anahata for synthesizer @ 11 p.m. (GR)

/ Saturday 4 October
/ Building “Warehouse”
Sonia Ntova | Sunhopers @ 7 p.m. (GR)
Jay Gilligan | Performance on Reactable Table @ 7:45 p.m. (SE)
Joe Gilmore | Untitled @ 8:30 p.m. (UK)
Romvos | Untitled @ 11:30 p.m. (GR)
Julien Ottavi | Untitled @ 10:30 p.m. (FR)
Julien Ottavi | Untitled @ 10:30 p.m. (FR)

/ Amphitheater R/ S 9.84
Hauschka | Abandonded cities @ 10 p.m. (DE)

/ Sunday 5 October
/ Building “New Retors” (D7)
Cesare Saldicco | Still Life @ 7:30 p.m. (IT)
Michalis Rakitzis & Vj Codec | Audiovisual Performance @ 9:30 p.m. (GR)
Pepper 96,6 & Up radio 88,6 | After Party (GR)

/ Strand: Workshops

/ Saturday 4 October
/ Room INNOVATHENS
Music workshop for everyone @ 11 a.m. (duration: 1 hour)
Appropriate for children with special needs
/Building “New Retorts” (D7)
Noisy Textiles @ 12 p.m. (duration: 4 hours)
/ Building “Warehouse”
Archisonic frequency electronics @ 2 p.m. (duration: 3 hours)

/ Sunday 5 October
/ Room INNOVATHENS
Animation for Kids @11 a.m. (duration: 1 hour)
/ Building “Warehouse”
Circuit bending workshop @ 12 a.m. (duration: 5 hours)
Emroidered speaker @ 5 p.m. (duration: 3 hours)

ATHENS VIDEO ART FESTIVAL 2014
2 – 5 OCTOBER | «TECHNOPOLIS», CITY OF ATHENS
Opening hours: 11 a.m. – 11 p.m.